woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Dom Ogród Wyposażenie

Doniczka z systemem nawadniania- wybawieniem w kwestii dbania o domowe rośliny

O rośliny, by były piękne i dorodne należy odpowiednio zadbać. Kluczową czynnością, która stymuluje ich wzrost- jest podlewanie. To ono w dużej mierze decyduje, jak wysoka i rozłożysta urośnie mała roślinka.

Podlewanie roślin- co w tym kłopotliwego?

A choćby to, że samemu trudno wyczuć, ile tak naprawdę wody potrzebuje młody pęd. Dlatego też nie dziwi fakt, że miłośnicy zieleni albo niechcący zasuszają swoje roślinki, albo fundują im potop, w wyniku którego gniją im korzenie, co w konsekwencji prowadzi do obumierania rośliny.

Podlewanie kwiatów czy innych zielonych roślinek jest o tyle problematyczne, iż należy to robić w miarę systematycznie. Niestety nie zawsze jest to możliwe, bo przecież dłuższy wyjazd służbowy czy wakacyjny burzy codzienny schemat dbania o domową roślinność i znacznie odsuwa go w czasie. Tak długiej przerwy od podlewania kwiaty po prostu zwyczajnie nie wytrzymują i usychają.

Jak wiec dba się o domową roślinność podczas dłuższej nieobecności?

Najbardziej praktykowanym sposobem jest poproszenie najbliższego sąsiada, aby podlewał nasze kwiaty. Jednak ze skutecznością tej metody bywa różnie. Jedni sąsiedzi wywiązują się z powierzonego im zadania wzorowo, a drudzy nic sobie nie robią, z faktu, iż roślinki urlopowicza umierają z pragnienia i wołają wody niczym wędrowcy na Saharze.

Najbliżsi krewni również nie zawsze mają ochotę i czas zająć się kwiatami wczasowicza. Osobom, które wyjeżdżają, a które nie chcą, aby ich zielone skarby nie poszły na zmarnowanie, pozostaje tylko jedno zakup doniczki z systemem nawadniania.

Co ma doniczka z systemem nawadniania, czego inne nie mają?

Po pierwsze ładny i nietuzinkowy wygląd, dzięki czemu pasuje do każdego wnętrza. Po drugie ma ona specjalny zbiorniczek, w którym magazynowana jest woda. Jest on na tyle wydajny, że podlewanie można przeprowadzać raz na dwa tygodnie. To dla osób stale podróżujących okoliczność bardzo sprzyjająca.

Sekretem doniczki z systemem nawadniania jest także to, iż posiada sieć kanalików, które rozprowadzają wodę. Wskutek tego roślina sama pobiera z gleby tyle wody, ile jej aktualnie potrzeba. To, że nie jest niedożywiona, zasuszona ani przelana prowadzi do tego, że może się harmonijnie i prawidłowo rozwijać.

O czym trzeba wiedzieć, kupując doniczkę z systemem nawadniania?

Przede wszystkim, by nie była ona za wysoka. Powinna ona stanowić mniej więcej jedną trzecią wysokości rośliny. Poza tym należy ją oczywiście wymieniać wraz ze wzrostem roślinki. Po drugie doniczka z owym systemem nie powinna być za ciasna, gdyż bidulka uschnie.

Nie dobrze jest również, gdy jest zbyt obszerna i duża, bo kwiat nie będzie miał dogodnych warunków, by się rozwijać. Dodatkowo jego system rozgałęzienia korzeni w ogóle się nie rozwinie lub wykształci się w niewłaściwy sposób. Podsumowując, doniczka z systemem nawadniania winna być dopasowana do fazy wzrostowej rośliny, gdyż tylko wtedy ma szansę należycie spełnić swoją funkcję. O to, którą doniczkę wybrać najlepiej spytać pracownika sklepu ogrodniczego, bo on będzie miał lepsze rozeznanie w tej materii.