woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Dom Meble Wnętrza Wyposażenie

Drewno na meble drewniane – na jaki się zdecydować i gdzie kupić

Meble drewniane to zawsze kwintesencja najlepszego wyboru do domu. Prezentują się o niebo lepiej niż te, które są wykonane z płyty MDF. Naturalne materiały to przecież kwintesencja luksusu, elegancji i klasy. Nie starzeją się, czas nie działa na ich niekorzyść. Pasują do wszystkich wnętrz, ocieplają je wizualnie, dzięki czemu przestrzeń jest bardziej domowa, przytulna. Gdzie znaleźć rzeczywiście dobre drewno na meble drewniane? Na jakie gatunki warto się zdecydować?

Najlepsze drewno na meble do domu

Drewniane meble produkuje się z różnych gatunków drewna. Te najtańsze zwykle zostały wykonane z sosny. Drewno sosnowe jest stosunkowo miękkie, dlatego lepiej nie inwestować na przykład w sosnowy stół, krzesła, bo bardzo szybko mogą pojawić się na tych meblach jakieś uszkodzenia. Jeżeli jednak nie stać nas na meble drewniane z twardszych gatunków, można postawić też na sosnę. Bez wątpienia takie elementy wystroju będą prezentowały się o niebo lepiej niż meble z płyty wiórowej. Bardzo dobrym drewnem na meble jest dąb. Prezentuje się on stylowo, ma piękne słoje, można wykończyć go w różny sposób, dzięki czemu udaje się uzyskać rozmaite efekty. To drewno ukochały sobie osoby, które lubią pracować przy meblach w stylu vintage. Dąb można odzyskać, a takie retro deski doskonale nadają się na przykład do wykonania stołu, regału. Na meble doskonale nadaje się też jesion. Meble jesionowe są popularne, między innymi ze względu na to, że drewno jest jasne. Wystarczy mebel pociągnąć potem bezbarwnym lakierem, aby ładnie wydobyć na wierzch wszystkie słoje. Warto pamiętać o tym, że poszczególne gatunki drewna różnią się właśnie kolorystyką. Po zabezpieczeniu ich różnymi preparatami, takimi jak na przykład wspominany już lakier, pokost lniany czy bejca, można uzyskać pożądany przez siebie efekt. Drewno może mieć cieplejszy lub chłodniejszy odcień. Wszystko zależy od kolorystyki, która jest przez nas preferowana.

Meble z drewna egzotycznego

Kilka lat temu w Polsce bardzo popularne były meble z drewna egzotycznego. Mowa tutaj na przykład o palisandrze. Dzisiaj takie meble, które utrzymane są w tak zwanym kolonialnym stylu, już nie cieszą się tak dużym wzięciem. Polacy bardziej cenią meble wykonane z gatunków rodzimych, które rosną w naszej strefie geograficznej. Dlatego też meble z drewna egzotycznego często można kupić na promocjach, przecenach, albo na aukcjach w internecie. W ten sposób można uzyskać jednak ciekawy materiał do mebli w stylu do-it-yourself. Kto lubi majsterkować i zajmować się takimi projektami, ma naprawdę duże pole do popisu. Gdzie kupić drewno do zrobienia mebli? Deski, jednak dosyć cienkie, można znaleźć w sklepach budowlanych. Często istnieje również możliwość docięcia ich na odpowiedni wymiar. Jeżeli szukamy droższego i bardziej szlachetnego drewna, desek o większej grubości, musimy zgłosić się do tartaku. Tam wybór jest o wiele większy, trzeba jednak nastawić się też na wysokie ceny. Drewno jako surowiec do budowy mebli to tak naprawdę dosyć duży wydatek.