woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

świerk serbski Nana
Ogród

Kiedy sadzić świerk serbski Nana?

Świerk serbski Nana to bardzo ciekawa i wyróżniająca się odmiana iglaka. Niewielkie rozmiary i powolny wzrost sprawdzą się w niewielkim ogrodzie, zwłaszcza na przydomowych posesjach oraz jako uzupełnienie tarasowych aranżacji. Podpowiadamy, w jakich warunkach najlepiej się rozwija i kiedy sadzić świerk serbski Nana.

Jak wygląda świerk serbski Nana?

Karłowa odmiana Nana o stożkowym pokroju wyróżnia się gęsto ułożonymi pędami pokrytymi ciemnozielonymi, sztywnymi i drobnymi igłami o długości ok. 0,5 cm. Charakterystyczną cechą jest dość nietypowe jaśniejsze, bardziej srebrzyste wybarwienie na spodniej stronie igiełek, przez co roślina wygląda na dwubarwną. Kompaktowy pokrój uwarunkowany jest małym przyrostem iglaka, raptem kilka centymetrów rocznie. Docelową wysokość 3 m osiąga dopiero po 20 latach.

Kompaktowe rozmiary odmiany doceniają zwłaszcza te osoby, które nie mają własnego ogrodu ani działki. Nana to idealna propozycja, jeśli szukasz ciekawego, zielonego elementu do aranżacji balkonu lub tarasu. Ze względu na mały przyrost może być uprawiana w donicach i pojemnikach, a zwarty pokrój będzie świetnie współgrał z innymi roślinami.

Kiedy sadzić świerk serbski Nana?

Termin sadzenia świerku serbskiego Nana uwarunkowany jest formą sadzonki.

Przyjmuje się, że sadzonki kupowane w doniczkach można sadzić przez cały rok, pomijając okresy dużych mrozów. Z kolei sadzonki z odkrytą bryłą korzeniową najlepiej sadzić jesienią. Jesienne miesiące są optymalne głównie ze względu na niższe temperatury i zwiększoną wilgotność podłoża, która sprzyja rozwojowi korzeni. Nowo posadzone rośliny mają wystarczająco dużo czasu, by głęboko zakorzenić się przed nadejściem zimy. Decydując się na sadzenie wiosną, trzeba mieć na uwadze, że młode sadzonki mogą być bardziej narażone na przesuszenie, dlatego niezbędne będzie częstsze i bardziej obfite podlewanie.

Przed sadzeniem świerku Nana należy odpowiednio spulchnić podłoże. Umieszczenie w dołku warstwy drenażu z kamyków lub żwirku, zapobiegnie zastojom wody, na które Nana jest bardzo wrażliwa. Wgłębienie powinno być dwa razy większe od bryły korzeniowej, a bezpośrednio po sadzeniu należy obficie podlać roślinę.

Świerk serbski Nana preferuje podłoże żyzne, lekko kwaśne lub kwaśne i dobrze przepuszczalne. Jest dość wytrzymały na mniej korzystne warunki, dlatego przy odrobinie uwagi ze strony właściciela, poradzi sobie nawet w glebie piaszczystej, choć będzie wymagał większej ilości wody.

Stanowisko pod uprawę drzewka powinno być słoneczne lub półcieniste, zaciszne, osłonięte przed zbyt silnymi podmuchami wiatru.

W momencie, gdy sadzonka dobrze się ukorzeni i nabierze sił, jej uprawa przestaje być kłopotliwa. Nie wymaga cięcia, nawożenia czy innych czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, odmiana jest mrozoodporna, dlatego przetrwa nawet spore spadki temperatur.

Gdzie kupić świerk serbski Nana? Najlepiej udać się do sprawdzonego sprzedawcy, co daje gwarancję, że sadzonka będzie zdrowa, bez objawów chorobowych i śladów po żerowaniu szkodników. Dobrym wyborem jest internetowy sklep ogrodniczy Florexpol, który z powodzeniem działa na rynku już od ponad trzech dekad.