woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Drewniane deski na tarasie
Dom

Drewniane deski na tarasie – sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konkretny produkt!

Drewniane podłogi na taras są przyjemne w dotyku i dają komfort podczas korzystania z tarasu. Drewno także nie nagrzewa się tak bardzo jak inne materiały, takie jak metal czy kamień, więc nie będzie nieprzyjemnie gorące w upalne dni. Ponadto, drewno nadaje tarasowi naturalny i elegancki wygląd. Jest ponadczasowe i dodaje ciepło i urok każdemu otoczeniu, bez względu na styl domu. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nas decyduje się na wykończenie podłoża na tarasie właśnie drewnem.

Dzieje się tak mimo niektórych obiegowych opinii, że drewno jest nietrwałe lub że wymaga ciągłej impregnacji. Prawda jest jednak taka, że drewno stosowane na zewnątrz jest często poddawane specjalnym procesom, takim jak impregnacja lub lakierowanie, które chronią je przed szkodliwymi warunkami pogodowymi, owadami i grzybami. Warto jednak zaznaczyć, że podłogi na taras z drewna wymagają regularnego konserwowania i ochrony przed wyblaknięciem, a także mogą być podatne na zarysowania i odkształcenia w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych.

Prostota montażu

Dodatkowo, podłogi na taras z drewna są stosunkowo łatwe do zainstalowania i można je dostosować do różnych kształtów i rozmiarów tarasu. Jeśli pojawi się potrzeba naprawy, uszkodzone deski można zastąpić bez większych problemów.

Drewniane podłogi na tarasie zwiększają wartość inwestycji

Drewno jest też chętnie wybierane przez właścicieli obiektów, które są remontowane z myślą o dalszym inwestowaniu. Drewniany taras może zwiększyć wartość nieruchomości, ponieważ wiele osób docenia jego estetykę i funkcjonalność. Jest to dodatkowy atut, gdy decydujemy się na sprzedaż domu w przyszłości.

Jakie drewno jest najlepsze na taras?

Najlepszym drewnem do zastosowania na tarasie są gatunki drewna egzotycznego, takie jak cumaru, ipé, bankirai czy merbau. Są to gatunki drewna, które są odporne na warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, deszcz, promieniowanie UV i zmienne temperatury. Dodatkowo są również odporne na szkodniki i mają długą żywotność. Inne popularne opcje to drewno modrzewiowe, sosnowe lub dębowe, ale wymagają one regularnego konserwowania i olejowania, aby zachować odpowiedni wygląd i wytrzymałość na tarasie. Warto również wybrać drewno o odpowiedniej klasie ścieralności i dostosować je do konkretnych warunków panujących na tarasie.

Wśród rodzimych gatunków drzew, królują oczywiście świerk i sosna. To właśnie deski z tego drewna są najtańsze, ich właściwości są całkiem dobre, a na rynku jest duży wybór: każdy większy producent desek tarasowych Poznań ma w swojej ofercie dobrej jakości produkty gotowe do ułożenia na zewnątrz. 

Które deski na taras lepiej wybrać: sosnowe, czy świerkowe?

Świerk ma jasnożółtą do różowobrązowej barwę, podczas gdy sosna ma bardziej złocisty kolor. Jeśli porównamy świerk i sosnę, pod względem wytrzymałości i odporności na warunki atmosferyczne z pewnością wygra sosna. Może być mniej narażona na uszkodzenia związane z ekspozycją na słońce, deszcz, mróz i insekty. Sosna jest zazwyczaj też tańsza niż świerk.

Materiał zewnętrzny