woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Budownictwo Dom Wnętrza

Co trzeba wiedzieć o domach z bali?

Domy z bali już od dawna nie są wyłącznie domkami letniskowymi, w których spędzamy wakacje. Są to domy, które również sprawdzają się jako całoroczne. Co warto wiedzieć o domach z bali nim przystąpimy do budowy?

O czym warto pomyśleć przed rozpoczęciem budowy?

Domy z bali są ciepłe, przytulne, mają swój mikroklimat. Są to cechy, które zauroczyły nie jednego przyszłego inwestora.

Przed przystąpieniem do budowy domu z bali warto dokładnie zastanowić się, jak dom ma wyglądać. Bardzo ważny jest również metraż domu, który uzależniony jest od ilości zamieszkujących w nim osób.

Domy z bali bardzo pięknie prezentują się jako klasyczne domy z dwuspadzistym dachem. Jest to również dobry sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, która można wykorzystać jako sypialnie dla gości czy łazienkę. Na poddaszu również idealnie można wkomponować garderobę, która pomieści wiele naszych ubrań.

Planując budowę domu trzeba również przemyśleć jego posadowienie na działce. Ustawienie bliżej bramy wjazdowej czy w głębi działki. Bardzo ważne jest ustawienie domu względem stron świata. To właśnie ono decyduje czy w sypialni będzie słońce od samego rana, a salon będzie jasny i radosny.

Zalety i wady domu z bali

Największą wadą domów z bali jest ich cena. Dlaczego są tak drogie? Budowa domu z bali wymaga wyspecjalizowanej ekipy budowlanej, gdyż postawienie domu z bali jest bardzo precyzyjną i skomplikowaną pracą. Wymaga większej wiedzy i doświadczenia.

Trzeba uświadomić sobie, że koszt budowy domu murowanego to około 2 – 2,8 tyś za metr. W przypadku budowy domu z bali cena waha się od 2 – 3,5 tyś za metr.

Proces budowy domu z bali jest trudny i wymaga doświadczenie. Jest wiele momentów budowy, które sprawiają problemy. Zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej, obróbki blacharskie przy kominie, które powinny być podwójne czy problemy z posadowieniem budynku to newralgiczne momenty procesu budowlanego, który wymaga wiedzy i doświadczenie, a także wykonania dodatkowych prac budowlanych, które nie są potrzebne w przypadku domów murowanych.

Mimo, iż domy z bali są piękne i wyglądają bardzo gustownie nie zawsze wpisują się w klimat osiedla. Duże, nowoczesne osiedla nie będą współgrały z domem z bali.

Trzeba pamiętać, że stawiając dom z bali właściciel musi być przygotowany na konieczność systematycznego czyszczenia i konserwowania domu. Wiąże się to z dodatkowymi nakładami finansowymi oraz koniecznością poszukiwania wyspecjalizowanych ekip.

Do zalet domu z bali zalicza się specyficzny mikroklimat, który powstaje w domach budowanych przy użyciu drewna. Domy latem są przyjemnie chłodne, a zimą ciepłe i przytulne. Budynki są szczelne i nie sprawiają problemów z wilgocią, którą reguluje samo drewno. Warto również wspomnieć o akustyce budynków. Nie ma w nich efektu echo, są to domy ciche.

Domy z bali tworzą nietuzinkowy klimat. Wyglądają elegancko i gustownie, a swym naturalnym wyglądem idealnie wpisują się w krajobraz polskiej wsi oraz dzikich łąk i lasów. Nie jest to jednak dom, który sprawdzi się na nowoczesnym osiedlu, gdyż jego wygląd pasuje do zupełnie innego otoczenia.