Można wyobrazić sobie dom bez części okien, ogrodu a nawet balkonu. Niemniej każda konstrukcja domu musi składać się z czterech podstawowych elementów konstrukcyjnych. Dzięki nim może się ona stabilnie utrzymać na gruncie i przez wiele lat służyć mieszkańcom danej nieruchomości.
Fundament – co warto o nim wiedzieć?
Podstawą każdego domu jest odpowiednio zaprojektowany fundament. Jego najczęściej spotykaną formą jest ława fundamentowa. Powstaje ona na skutek bezpośredniego zalania otworu w ziemi betonem. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku suchego i stabilnego gruntu. Dzięki temu, że jej wylanie jest procesem dość prostym, jest to najtańsza forma podpory fundamentowej.
Alternatywą dla konstrukcji ławowych jest tak zwana płyta fundamentowa. Jest ona przeznaczona dla domów, które umiejscawia się na bardziej niestabilnym i zawilgoconym gruncie. Płyta fundamentowa znacznie lepiej przenosi obciążenia, aczkolwiek jej wykonanie wymaga zdecydowanie bardziej zaawansowanych technologii i związanych z nimi kosztów.
Ściany nośne – podstawa konstrukcyjna budynku
Elementy konstrukcyjne budynku to również ściany nośne, których zadaniem jest przenoszenie obciążeń bezpośrednio od dachu, aż po fundamenty. Do ścian nośnych nie zalicza się powierzchni działowych. W przeciwieństwie do nich, konstrukcje nośne muszą znieść określone obciążenia, co oczywiście musi być ujęte w projekcie zrealizowanym przez architekta.
Istotną cechą ścian nośnych jest ich wielofunkcyjność. Rola tych płaszczyzn nie ogranicza się do przenoszenia ciężarów, ale polega też na ochronie wnętrza domu przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Poza tym ściany nośne zabezpieczają wnętrze domu przed oddziaływaniami fizycznymi.
Nadproża – bez nich nie byłoby okien i drzwi
Nadproża to elementy konstrukcyjne domu, których zadaniem jest przeniesienie obciążenia ze ścian nośnych znajdujących się nad oknem (lub innym otworem ściany), bezpośrednio na płaszczyzny z nim sąsiadujące. Dawniej nadproża stosowało się wyłącznie nad otworami znajdującymi się w ścianach nośnych. Dziś coraz częściej montuje się je również wewnątrz ścian działowych, co przedkłada się na istotne zwiększenie wytrzymałości budynku.
Stropy i więźba dachowa
Stropy i więźba dachowa to podstawowe elementy konstrukcyjne budynku. Rolą stropu jest zabezpieczenie pomieszczenia przed siłami działającymi na niego od góry. Z kolei więźba dachowa jest elementem konstrukcyjnym, który przenosi obciążenie bezpośrednio z konstrukcji dachowej na powierzchnię ścian nośnych. Konstrukcja więźby jest zależna od wielu czynników, w tym – przede wszystkim – od kształtu domu, typu zadaszenia i jego specyfiki konstrukcyjnej. Wyróżnia się więźbę jętkową, płatwiową i krokwiową.
Podsumowanie
Trudno wyobrazić sobie stabilny i bezpieczny dom bez wszystkich powyższych elementów konstrukcyjnych. Dlatego tak ważne jest, by ich rozmieszczenie i konstrukcja uwzględniały rzeczywiste wymogi konstrukcyjne stawianego budynku. Dzięki temu mieszkanie w nim będzie dla nas bezpieczne.