Są takie materiały wykończeniowe, które nie tylko przyciągają uwagę, ale też zachwycają swoim wyjątkowym pięknem i ponadczasowym charakterem. Niewątpliwie do takich można zaliczyć kamienie naturalne. W dzisiejszym poradniku dowiecie się, jak położyć kamień naturalny na ścianie? Przedstawimy przydatne rady i ciekawe pomysły na aranżacje z kamieniem.
Wszystko, co musicie wiedzieć o montażu kamienia naturalnego
Kamień naturalny może mieć formę płytek kamiennych, np. o nierównej powierzchni, ale i płytek polerowanych, szczególnie jeśli jest to granit czy marmur. Choć każdy kamień naturalny jest piękny, to jednak cechuje go różna gęstość i nasiąkliwość. Na przykład granit czy łupek są wyjątkowo trwałe, ale i wykazują niezwykle niską nasiąkliwość. Natomiast marmur czy piaskowiec są bardziej porowate, zatem ich montaż może nastręczać zdecydowanie więcej problemów. Musicie pamiętać, że przy montowaniu kamienia naturalnego przyda się nieco wprawy, a dodatkowo trzeba dobrać odpowiednie narzędzia, ale i materiały do montażu. Oczywiście należy zaopatrzyć się w dobry klej do kamienia, a także grunt głęboko penetrujący. Kolejnym ważnym elementem jest impregnat. Z kolei, aby wykonać precyzyjnie pracę, trzeba posiadać poziomicę oraz narzędzia do cięcia. Piła wodna lub szlifierka kątowa będą najlepsze. Packa, kielnia, a także grzebień również ułatwią Wam pracę. Do impregnowania na pewno przyda się odpowiedni pędzel bądź też pistolet ciśnieniowy. Kolejny pędzel jest potrzebny, aby wykonać dobrze gruntowanie.
Jak położyć kamień naturalny na ścianie?
Na samym początku należy oczyścić ścianę i pozbyć się także z niej pyłu. Następnie można już przejść do gruntowania, a więc wystarczy przy użyciu wałka z krótkim włosiem nałożyć grunt na całej powierzchni. Tutaj mamy też dla Was radę, a mianowicie w międzyczasie oczyśćcie również kamień z kurzu, gdyż wtedy przyczepność kleju będzie lepsza. Czas przejść do bardzo ważnego elementu, czyli nakładania kleju do kamienia. Nanosimy go za pomocą pacy, dopiero potem wyrównujemy go .Pamiętajcie też, że kamień musi doskonale przylegać do powierzchni ściany, gdyż w innym przypadku może zacząć pękać. Pewnie zastanawiacie się też, jak najlepiej układać kamień. Wielu fachowców poleca układanie go od dołu. Zwróćcie jeszcze uwagę na to, czy klej ma odpowiednią wytrzymałość, szczególnie jeżeli wybierzecie naprawdę ciężkie płytki z kamienia. Dla wielu osób problematyczne jest docinanie kamienia naturalnego, a to dlatego, że jest on bardzo twardy. Na szczęście jeżeli zastosujecie do ich cięcia bardzo ostrą tarczę, to i ten etap pracy może przebiec bardzo sprawnie. Na samym końcu pozostaje już tylko impregnacja kamienia. Impregnowanie trzeba regularnie powtarzać. Kamienie takie jak granit czy bazalt wystarczy impregnować nawet co 10 lat, natomiast marmur trzeba impregnować co roku.
Ciekawe pomysły na aranżacje w stylu vintage z kamieniem w roli głównej
Kamienie naturalne mają to do siebie, że tak naprawdę pasują do każdej aranżacji i jest to fakt niezaprzeczalny. Jeżeli postawicie na łupek czy też granit, to możecie stworzyć naprawdę ciekawą aranżację w stylu vintage. Taki kamień naturalny świetnie się prezentuje w połączeniu z drewnianą podłogą. Jeżeli wykonacie taką ścianę w salonie, to koniecznie dobierzcie jeszcze właściwy komplet wypoczynkowy, a dokładnie pikowany i skórzany. Jeżeli lubicie kontrast to także możecie wybrać łupek i połączyć go z elementami bardziej nowoczesnymi, a dokładnie część ściany wykonać w takim kamieniu, a drugą np. w płytkach gipsowych tworzących efekt 3D.
Aranżacja z marmurem w roli głównej
Są takie materiały o których można powiedzieć, że choć znane są już od wielu setek lat, to nadal prezentują się niezwykle nowocześnie. Otóż musicie wiedzieć, że do takich na pewno zalicza się marmur. Co ciekawe marmur wspaniale prezentuje się zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Zatem można stworzyć monochromatyczne połączenie ściany i podłogi. W przypadku marmuru w jasnym odcieniu beżu czy szarości takie wykończenie powiększy optycznie pomieszczenie i doda mu nutkę glamour w nowoczesnym wydaniu.
Marmur świetnie sprawdzi się do wykończenia kominka. Można również pokryć nim powierzchnię schodów wewnętrznych czy też stworzyć z nich funkcjonalne blaty w kuchni czy gabinecie.