woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Budownictwo Dom Wnętrza

Planujesz inwestycję? Ogrodzenie placu budowy to wymóg konieczny

Rozpoczynasz budowę? Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu terenu, na którym będzie odbywać się Twoja inwestycja. Tylko wtedy unikniesz niebezpieczeństw związanych z prowadzeniem prac budowlanych. Miejsce budowy może stanowić duże zagrożenie między innymi dla dzieci oraz innych postronnych osób. Regulują to również przepisy prawa budowlanego.

Kwestie formalne

Każde miejsce, na którym odbywać się będą prace budowlane, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Najczęściej jest to ogrodzenie placu budowy, które należy wykonać, zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace. Ogrodzenie ma spełniać przede wszystkim jeden najważniejszy warunek: ma zabezpieczać przed wejściem na plac budowy nieupoważnionych osób. Poza tym chroni również przed ewentualną kradzieżą. W prawie budowlanym istnieją konkretne przepisy, które regulują, m.in. wysokość bądź odległość ogrodzenia. Oto one:

– Powinno mieć wysokość minimum 1.5 metra.
– Odległość ogrodzenia od budynku nie może być mniejsza niż 1/10 wysokości, na której będą toczyć się prace. W budownictwie zwartym jest to możliwe pod warunkiem, że ewentualne spadające przedmioty, zostaną zabezpieczone w inny i zgodny z przepisami sposób.
– Ogrodzenie placu budowy nie może stanowić zagrożenia.
– Materiały do budowy można składować w odległości minimum 0,75 metra i nigdy nie mogą być opierane o ogrodzenie placu budowy.

Ogrodzenie tymczasowe czy docelowe?

To inwestor decyduje o tym, czy zabezpieczy teren budowy ogrodzeniem tymczasowym czy docelowym. Ogrodzenie placu budowy tylko na czas trwania prac jest z pewnością tańszą alternatywą. Docelowe najczęściej jest skomponowane z powstającymi budynkami i zwykle bywa już droższe. Jest częścią większego projektu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać je przed budową. Wszystko zależy od tego, czy mamy już gotowy projekt oraz przeznaczone na niego środki. Tymczasowe ma jedną istotną zaletę – ewentualne uszkodzenia, które mogą powstać w czasie prac ciężkimi maszynami, nie generuje dużych kosztów. Nie musi być ono również tak duże jak cała działka. Wystarczy, że będzie zabezpieczać sam plac budowy. Docelowe wyznacza najczęściej granice całej działki. Wygodnym rozwiązaniem jest także ogrodzenie placu budowy pół na pół, tzn. od frontu robimy tymczasowe, a z tyłu docelowe.

Z czego wykonać tymczasowe ogrodzenie placu budowy?

Teren budowy na czas trwających tam prac najczęściej ogradzany jest sposobami najbardziej ekonomicznymi. Zazwyczaj jest to siatka pleciona. Warto jednak kierować się w tej kwestii jakością i wybrać siatkę ocynkowaną. Ta tańsza może szybko skorodować i stanowić zagrożenie. Innym pomysłem są lekkie, przenośne przęsła ażurowe. Tutaj jednak także należy zwrócić uwagę na to, czy przęsła są ocynkowane. Ogrodzenie placu budowy za pomocą specjalnych paneli modułowych to także bardzo praktyczne rozwiązanie. Ustawia się je na gruncie i nie ma potrzeby przytwierdzania ich do podłoża. Jest to wygodne, gdy na przykład zajdzie potrzeba powiększyć wjazd dla większych maszyn.