woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Dom Meble Wnętrza Wyposażenie

Jak urządzić pokoje dla dzieci?

Dziecko to nie tylko wyzwanie w kontekście wychowania, ale też w sferze urządzania dziecięcego pokoju. Jak zaprojektować i urządzić pokoje dziecięce, by oprócz funkcji mieszkalnej spełniały one również rolę edukacyjną?

Kolorystyka ścian

Jeśli chodzi o kolorystykę ścian, to można wprowadzać do niej standardowe pomysły. W pokoju chłopięcym warto postawić na klasyczny błękit lub zieleń. Do pokoju dziewczęcego można wprowadzić róż lub inne, podobne barwy. Jeśli chodzi o kolorystykę ścian, to warto pod tym kątem skonsultować się z dzieckiem.

Jednobarwne ściany to archaizm, dlatego znajdujące się na nich motywy kolorystyczne warto wzbogacić o dodatkowe, interesujące dzieci grafiki. Mogą być to wszelakie naklejki (np. świecące w ciemnościach), dekoracje kolorystyczne tapet itd. Im dziecko jest starsze, tym więcej jego pomysłów winno być wprowadzone do aranżacji.

Meble – funkcjonalność i wygoda

Pokoje dla dzieci powinny być wyposażone w funkcjonalne i wygodne meble, które przydadzą się dziecku. Kupowanie stolika kawowego nawet nastolatkowi nie ma większego sensu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup funkcjonalnego łóżka (które może pełnić rolę kanapy) i obrotowego krzesła, które posłuży jako miejsce pracy.

Meble dla dzieci powinny być przede wszystkim proste. Zasada ta dotyczy zarówno łóżek, kanap (czy też miejsc do siedzenia), jak również miejsca pracy. Biurko nie powinno angażować ucznia niepotrzebnymi gadżetami, choć warto i do niego wprowadzić kilka innowacji (np. funkcjonalne oświetlenie).

Kącik plastyczny

Jeśli dziecko jest małe, warto zaaranżować w jego pokoju tak zwany „kącik plastyczny”. Wbrew pozorom, stworzenie takiego miejsca nie wymaga zbyt wielu nakładów finansowych. W najbardziej okrojonej wersji wystarczy… farba imitująca powierzchnię tablicy. O ile ów fragment winien obejmować wyłącznie skrawek ściennej aranżacji, o tyle pozostała powierzchnia ścian powinna zostać zabezpieczona w inny sposób.

W jaki? To zależy od wybranej przez rodzica formy. Jeśli stawiamy na tapety, to warto zadbać o to, by zapewniały one maksymalną ochronę przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Na rynku można znaleźć produkty zmywalne, które doskonale spełnią się w tej roli. Jeśli jednak decydujemy się na farby, to powinniśmy wybrać produkty lateksowe (z praktycznego punktu widzenia biel należy pominąć).

Pokoje rosną wraz z dzieckiem

Pokój dziecięcy powinien być tak zaprojektowany, by jego aranżacja mogła z biegiem czasu ewoluować. Projekt ten można nawet nazwać swoistą aranżacją modułową. Jeśli dziecko jest małe, to jego pokój powinien oferować możliwie dużo przestrzeni. Z biegiem czasu – gdy dziecko będzie dorastać – powierzchnia ta będzie się kurczyć, że względu na wprowadzenie dodatkowych, funkcjonalnych elementów.

Podsumowanie

Pokoje dla dzieci nie muszą być wykwintnie zaaranżowane. Nadmiar barw i detali może skutecznie zdezorientować dziecko. Pomieszczenia dziecięce powinny być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne, by zapewnić maluchom komfortowe warunki wzrostu.