woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Dom Meble Wnętrza Wyposażenie

Kuchnia z salonem – korzystne połączenie

Jeszcze do niedawna, tradycyjne budownictwo mieszkaniowe, realizowało projekty mieszkań oparte na odrębności niektórych pomieszczeń w tym kuchni. Dzisiaj, większość planów opiera się na przestrzeniach otwartych, czyli połączeniu kilku pomieszczeń w jedno, z wydzielonymi strefami innego przeznaczenia. Mowa tu o kuchni otwartej na salon.

Kuchnia otwarta na salon

W czasach obecnych, gdzie nowoczesność objawia się nie tylko w zaawansowanej technologii, ale również w aranżacjach wnętrz, przestronne i wielofunkcyjne pomieszczenia coraz częściej realizowane są zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w blokach mieszkalnych. Połączenie kuchni z salonem stanowi praktyczne rozwiązanie, a co więcej pozwala na bardziej swobodne przemieszczanie się pomiędzy strefą kuchenną a wypoczynkową.
Zarówno kuchnia, jak i salon do dwa najczęściej odwiedzane pomieszczenia. W kuchni, sercu domu, przygotowuje się posiłki, zjada szybkie śniadania, wypija poranną kawę, a także spędza czas z dziećmi, ucząc je tajemnic sukcesów kulinarnych. Dobrze urządzona kuchnia powinna być przestronna, bezpieczna i bardzo funkcjonalna.
Salon to zupełnie inny pokój – tu wypoczywamy, spędzamy czas z rodziną podczas wspólnego oglądania filmów czy słuchania muzyki, urządzamy przyjęcia oraz celebrujemy rodzinne uroczystości. Jest to pomieszczenie reprezentacyjne, więc urządzenie go w sposób wygodny dla wszystkich domowników jest również ważną sprawą.
W sytuacji, gdy kuchnia jest oddzielona ścianą działową od reszty pomieszczeń, problemem staje się wychodzenie do niej po potrzebne potrawy czy niezbędne akcesoria. W momencie, gdy jesteśmy sami, nie jest to zbyt uciążliwe, natomiast gdy gościmy większą rodzinę lub przyjaciół, każdorazowe wyjście z salonu wiąże się z przerwaniem nieraz ciekawej rozmowy. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad połączeniem tych dwóch pomieszczeń i stworzenie przestrzeni dogodnej dla wszystkich.

Ścianka, wyspa czy stół?

W wielu przypadkach projekt otwartej na salon kuchni sprawdza się stuprocentowo, jednak czasem warto postawić wyraźną granicę pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami, chociażby ze względów estetycznych – oddzielenie obydwu stref sprawi, że każde z pomieszczeń nie będzie zakłócone wpływem tego drugiego. Rozwiązaniem może być ustawienie przejrzystej ścianki ze szkła akrylowego, wybudowanie niewysokiego murka, postawienie wysokiego blatu wraz z barowymi stołkami czy wyspy. Z braku tych możliwości wystarczy zwykły stół obiadowy z krzesłami – ta strefa będzie pełnić funkcję jadalni.

Zalety i wady otwartej na salon kuchni

Otwarta kuchnia ma swoje zalety – w przypadku przyjęcia, gospodarze domu przygotowujący potrawy nie znikają z oczu gościom, co bez przeszkód umożliwia prowadzenie konwersacji. Bliskość kuchni pozwala także na podawanie przekąsek bezpośrednio z blatów roboczych.
Niestety, projekt łączenia kuchni z salonem ma również kilka wad. Największą z nich są zapachy, wydostające się ze strefy kuchennej – w razie braku lub awarii wyciągu kuchennego, wszystkie wonie rozchodzą się po wszystkich zakamarkach obydwu pomieszczeń. Z tego powodu, warto zainstalować jakąś ściankę czy przesłonę, która odrobinę odgrodzi kuchnię od salonu, ale nie zamknie jej całkowicie. Inną wadą może być hałas dochodzący ze strefy kuchennej – odgłosy gotujących się czy smażonych potraw mogą nieco zakłócić oglądanie filmów lub słuchanie muzyki.