woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Budownictwo Dom

Jak wybrać działkę pod budowę domu – kilka prostych sugestii

Wybór optymalnej działki pod budowę domu nie powinien wyłącznie ograniczać się do aspektów geograficznych i estetycznych, ale też praktycznych. Szczególną uwagę należy położyć na kwestie związane z wymiarem działki, która musi być dostosowana do obowiązujących wymogów prawnych.

Jak wybrać działkę pod budowę domu?

Na początek warto się zasugerować miejscowymi warunkami zabudowy. Warto się z nimi zapoznać, gdyż to od nich – na terenie wybranego miasta lub gminy – będzie zależeć kształt i charakterystyka danej działki. Zawsze należy też brać pod uwagę przepisy obowiązujące na terenie całego kraju. Ich spełnienie będzie uzależniało uzyskanie zgodny na budowę.

Jakie zatem wymiary powinna mieć dobra działka? Zaleca się, by jej kształt przypominał dwa sąsiadujące ze sobą kwadraty. Łączna powierzchnia działki powinna mieć mniej więcej 1000 metrów kwadratowych. Dzięki temu inwestor może mieć pewność, że na danym terenie (zgodnie z obowiązującymi przepisami) da się wybudować dom.

Odległości o których warto pomyśleć

Jak wybrać działkę pod budowę domu? Najlepiej tak, by położenie znajdującego się na niej domu, było zgodne z obowiązującymi przepisami. Przykładowo, ściana budynku nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 4 metry od krawędzi działki, jeśli znajduje się w niej okno. Jeśli zaś okna nie ma, to ta maksymalne odległość powinna wynieść 3 metry.

Nie zapominajmy też, że na naszej działce nie będzie znajdować się wyłącznie dom, ale też droga dojazdowa i – być może – garaż albo ogród. Z dwóch ostatnich inwestycji nie należy rezygnować w imię taniej działki. Jeśli mamy na to środki, warto poszukać większej przestrzeni dla naszego przyszłego domu.

Usytuowanie działki względem kierunków geograficznych

Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej działki powinno być jej usytuowanie względem wybranych kierunków geograficznych. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy droga dojazdowa położona jest od północnej strony działki. Po jej przeciwnej stronie – to jest od strony południowej – powinien być usytuowany ogród. Dzięki temu znajdujące się w nim kwiaty będą miały dużo światła.

Jak łatwo się domyśleć, od strony południowej winny być też usytuowane okna salonu. Wtedy możemy nie tylko cieszyć się przepięknym widokiem zza okna, ale też – jeśli konstrukcja naszego domu na to pozwoli – pojawi się tam możliwość zabudowania tarasu. Oczywiście również i on będzie wymagał stosownej przestrzeni, która będzie musiała uwzględniona przy zakupie działki budowlanej. Przy okazji warto zaznaczyć, że usytuowanie działki względem osi wschód – zachód, jest już mniej istotne.

Podsumowanie

Zakup działki to ważny punkt na drodze do budowy własnego domu. Niestety rozmiar wielu działek zupełnie na to nie pozwala. Nie należy się też decydować na wybór działki, której wymiary będą „co do centymetra” zgodne z naszymi wymogami konstrukcyjnymi. Czasami brak kilku centymetrów może doprowadzić do braku pozwolenia na prowadzenie dalszej inwestycji budowlanej.