woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Dom Wnętrza Wyposażenie

Jak urządzić małe mieszkanie, by było praktyczne i przytulne?

Małe mieszkanie to duże wyzwanie aranżacyjne. Trzeba o tym wiedzieć i bardzo starannie podejść do wybory wszystkich elementów dekoracyjnych mieszkania. Jak urządzić małe mieszkanie, by było eleganckie oraz funkcjonalne?

Jasne kolory

Zastanawiając się, jak urządzić małe mieszkanie nie można zapomnieć o znaczeniu jasnych, wesołych kolorów.

Nie znaczy to, że każde małe mieszkanie musi być sterylnie białe i co za tym idzie trochę… nudne. Wybierając kolory do małych mieszkań warto skupić się na beżach, pastelach czy jasnych szarościach. Są to kolory uniwersalne, które nie są trudne do aranżacji. Dzięki temu bez większych problemów można manewrować dodatkami, które pozwolą na uzyskanie ciekawego i niebanalnego wnętrza.

Warto również pamiętać, że o wyglądzie mieszkania decydują nie tylko ściany. Bardzo duże znaczenie ma podłoga. Jasne deski czy terakota również optycznie powiększą przestrzeń. Tak samo będą oddziaływały meble w jasnej tonacji. Naturalny brąz czy meble białe, które są niezwykle popularne są eleganckie i jednocześnie bardzo praktyczne.

Światło jest ważne

Małe mieszkanie musi być dobrze oświetlone. Ważne jest nie tylko sztuczne światło, ale również światło dzienne, które wpada do mieszkania.

Mając duże okna bądź południową wystawę okien można pozwolić sobie na firny oraz zasłony, gdy do mieszkania i tak będzie zaglądało dużo światła. W sytuacji mieszkań z małymi oknami lub wystawa północną czasami warto zrezygnować z firan i z zasłon. Dzięki temu pokoje będą jaśniejsze i bardziej radosne.

Bardzo ważne jest również światło sztuczne, które zastosujemy w mieszkaniu. W salonie warto pokusić się o oświetlenie nie tylko górne, ale również kinkiety boczne, które pomogą stworzyć przyjemny nastrój wieczorem. Sprawdza się również lampki podłogowe czy postawione na komodzie bądź parapecie. Takie światło rozjaśni mieszkanie i jednocześnie sprawi, że będzie przytulne i eleganckie.

W kuchni należy zadbać o podświetlenie szafek oraz bufetu, na którym wykonujemy codzienne prace. W tej sytuacji bardzo wygodne są taśmy LED bądź lampki podszafkowe. Miejsce pracy musi być jasne i funkcjonalne.

W łazience bardzo często wykonujemy prac pielęgnacyjne, które wymagają dużej ilości światła. Ważne jest oświetlenie górne oraz strefy lustra.

Im mniej, tym lepiej

Zastanawiając się, jak urządzić małe mieszkanie warto postawić na minimalizm oraz meble wielofunkcyjne.

W małym mieszkanie sprawdzi się łóżko piętrowe, pod którym zaaranżujemy miejsce do pracy czy kącik kawowy. Stolik do kawy powinien mieć skrytki, w którym schowamy prasę, koc czy pilota do telewizora, a biurko powinno być rozkładanym sekretarzykiem.

Takie wykorzystanie przestrzeni sprawi, że mieszkanie nie tylko będzie wyglądało elegancko, ale również będzie funkcjonalne.

Wybierając meble warto zwrócić uwagę, by były one delikatnej konstrukcji,. Meble duże i toporne zmniejsza przestrzeń.

W małych mieszkaniach należy również ograniczyć ilość ozdobnych bibelotów. Warto postawić na niewielką ilość dekoracji w przeciwnym razie do mieszkania wkradnie się chaos, który nie wygląda dobrze w żadnej przestrzeni.