woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Budownictwo Dom Wyposażenie

Trudny wybór: okna jakie wybrać

Planując budowę domu lub przeprowadzenie prac remontowych w zakresie stolarki okiennej trzeba podjąć ważną decyzję, która najprawdopodobniej zostanie z nami na lata. Wybór nie koniecznie zawsze musi być tylko jeden. Wszystko zależy od projektu oraz właściwości, którymi cechują się różne rodzaje okien.

Różne materiały

Z zależności od tego czego oczekujemy staniemy przed trudnym wyborem: okna jakie wybrać?

Okna plastikowe są na chwilę obecną najczęstszym wyborem wśród rodaków. Wybranie tego materiału jest opłacalne z racji finansowych. Plastiki są stosunkowo tanie oraz proste w utrzymaniu w nienagannej czystości. Nie wymagają prac renowacyjnych. Mają bardzo dobre właściwości. Są niezwykle szczelne, dzięki czemu dobrze zabezpieczają przed ucieczką ciepła oraz chronią przed hałasami z zewnątrz. Dostępne też w różnych kolorach, dzięki czemu można je dopasować do niemal każdego wystroju wnętrza. Ich wadą okazuje się fakt, że w razie usterki można śmiało określić je jako jednorazowe, a wymienić trzeba od razu cały element, zamiast naprawiać jego część.

Klasyka

Drewno niektórym kojarzy się ze starymi oknami, które montowane były w każdym budynku, które odkształcają się i z czasem słabo zatrzymują ciepło. Innym z kolei kojarzą się z tym, że drewno nadaje niepowtarzalnego klimatu w pomieszczeniu. Nowoczesne okna drewniane są klejone warstwowo. Dzięki temu niweluje się odkształcanie pod wpływem warunków atmosferycznych. Całość impregnuje się wysokiej klasy lakierobejcą, dzięki czemu zyskują dużą odporność na wilgoć. Okna z drewna wymagają poddania renowacji co około 4 lata. Trzeba wtedy zeszlifować warstwę najbardziej narażoną na uszkodzenia, uzupełnić ubytki a później znów całość pomalować. Zwiększa to koszty eksploatacji, jednak dużym plusem jest fakt, że okna takie mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Nowy krzyk mody

Okna aluminiowe, czyli najbardziej nowoczesny rodzaj. Cechują się dużą sztywnością oraz olbrzymimi możliwościami dostosowania ich wyglądu do reszty wystroju. Można je malować proszkowo i upodabniać do drewna. Są bardzo sztywne, dzięki czemu doskonale sprawdzą się na dużych powierzchniach przy nowoczesnych aranżacjach. Nic nie może być jednak bez wad. W ich przypadku właściwości izolujące są gorsze od tych, które możemy mieć w przypadku okien plastikowych.

W zależności od miejsca oraz wykonania budynku trzeba podjąć decyzję, jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej. To często wybór, który waży się między osobistymi preferencjami, gdyż w zaciszu swojego domu bardzo często nie zauważymy olbrzymiej różnicy, poza tą wizualną. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, z którymi trzeba nauczyć się żyć. Dla przeciętnego zjadacza chleba najbardziej widoczne będzie jak wygłuszają odgłosy z zewnątrz oraz ile ciepłego powietrza przepuszczą w okresie zimowym. Sytuacja wygląda dużo poważniej w przypadku zastosowań przemysłowych, w których parametry mogą mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia powierzonych zadań. Dla nas najważniejsze, żeby okna zostały profesjonalnie zamontowane.