woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Dom Ogród Wnętrza

Zalety ogrodzenia panelowego

Ogrodzenie jest zwieńczeniem całej inwestycji związanej z budową domu i zagospodarowaniem działki, a więc powinno stanowić z nimi estetyczną całość. Na szczęście nie ma z tym większych problemów, bo wybór jest bardzo szeroki.

Ogrodzenie panelowe

To obecnie najpopularniejszy rodzaj ogrodzenia. Oferowane jest w bogatym wzornictwie, może być wykonane z różnych materiałów i jest łatwe w wykonaniu. Poszczególne panele ogrodzeniowe gotowe są do montażu, wystarczy połączyć je tylko z słupkami.

Najczęściej występującym rodzajami paneli są:

• panele stalowe,
• panele drewniane,
• panele betonowe.

Bardzo często stosowane są różne konfiguracje tych paneli, co dodatkowo zwiększa możliwości aranżacyjne ogrodzenia.

Panele wykonane z prętów stalowych są najbardziej trwałe i w zasadzie nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. W razie konieczności wystarczy je na nowo pomalować.

Panele drewniane wyglądają bardzo elegancko, ale drewno wrażliwe jest na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci. Z tego względu wymaga okresowej impregnacji i częstszego malowania niż panele stalowe.

Panele betonowe to ogrodzenie bardzo masywne, dlatego najczęściej są łączone z panelami stalowymi lub drewnianymi.

Jak wykonać ogrodzenie panelowe

Nie jest to trudne i dzięki gotowym elementom można wykonać je samodzielnie. Całą pracę trzeba rozpocząć od przygotowania terenu. Należy usunąć kamienie i wyrównać małe nierówności. Kolejną czynnością jest wymierzenie długości ogrodzenia, wyznaczyć miejsce na bramę i furtkę.

Dopiero teraz można zamówić odpowiednią ilość przęseł, słupków, obejm i śrub. Producenci najczęściej sprzedają panele ogrodzeniowe w zestawie z wszystkimi potrzebnymi elementami. Tak jest taniej i przede wszystkim mamy pewność, że żadnego elementu nie braknie.

Ważną kwestią do rozstrzygnięcia jest rodzaj podmurówki. Można wykonać ją samodzielnie, ale wymaga to już sporych umiejętności i jest czasochłonne. Wzdłuż linii ogrodzenia trzeba wykopać rowy, ułożyć szalunek z desek, wykonać zbrojenie i zalać betonem.

Znacznie łatwiej jest wykonać podmurówkę z gotowych elementów prefabrykowanych. Można kupić je w marketach budowlanych lub u producenta paneli ogrodzeniowych. Tak podmurówka składa się z bloczków odpowiedniej wielkości oraz łączników na słupki, wystarczy tylko wszystkie elementy połączyć.

Właściwy montaż ogrodzenia należy rozpocząć od zabetonowania słupków. Koniecznie trzeba bardzo dokładnie je wypoziomować, by później całe ogrodzenie zachowało stabilność. Kiedy beton dokładnie się zwiąże i stwardnieje można przystąpić do montażu elementów podmurówki. W razie konieczności bloczki można docinać do potrzebnej długości. Na koniec za pomocą obejm i śrub montujemy do słupków panele ogrodzeniowe, je również można docinać.

Znacznie trudniejsze do wykonania jest ogrodzenie na terenie pochyłym, by estetycznie wyglądało należy zastosować metodę schodkowego układania bloczków prefabrykowanych.

Ogrodzenie panelowe nie tylko estetycznie wygląda, ale także jest wytrzymałe i należy do jednego z najtańszych rodzajów ogrodzeń.