woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Dom Ogród

Jakie trzeba wykonać wiosną prace w ogrodzie?

Dla wiele osób pielęgnacja ogrodu stanowi niesamowitą pasję, która potrafi sprawić mnóstwo przyjemności. Gdy przychodzi wiosna, a za oknem zaczyna świecić słońce wówczas każdy ogrodnik mnóstwo czasu spędza w ogrodzie. Jest to bowiem wyjątkowa pora roku, która charakteryzuje się w tym, że trzeba wykonać istotne prace w ogrodzie.

Wiosenne nawożenie ogrodu

Marzec to taki miesiąc kiedy na dworze jest coraz cieplej, a za oknem coraz częściej świeci słońce. Nic zatem dziwnego, że w tym czasie każdy pasjonat roślin mnóstwo czasu spędza w ogrodzie. W okresie przedwiośnia wracają bowiem chęci do życia oraz pracy na świeżym powietrzu.

Już na początku tego miesiąca każdy ogrodnik zazwyczaj sprawdza stan drzew, krzewów, trawnika oraz poszczególnych rabatek. Ów przegląd pozwala na dokładne zaplanowanie kolejnych prac o ogrodzie. Na początek warto zawsze zająć się zrobieniem porządków i oczyścić ogród z pozostałości po zimie.

Warto także zbadać odczyn gleby W tym celu warto zakupić kwasomierz chemiczny i pobrać z gleby kilka próbek. Do zbadania odczynu gleby można także wykorzystać papierki lakmusowe, które jeśli zostaną przyłożone do ziemi, to wówczas zaczynają się odbarwiać.
Jeśli okaże się, że gleba jest wyjałowiona, to wówczas trzeba czym prędzej nawieźć ją odpowiednim nawozem. Posiadając w swym ogrodzie młode drzewka warto dostarczyć do gleby odpowiednią ilość azotu. Z kolei starsze drzewa należy nawozić nawozami azotanowymi, fosforanowymi oraz potasowymi. Użyty nawóz należy zawsze dobrze przemieszać z ziemią.

Z kolei rośliny cebulowe należy dobrze zaopatrzyć w saletrę amonową, sypiąc około około 10-15 g tego preparatu na metr kwadratowy. Po tym zabiegu rabaty należy obficie podlać wodą.

Przycinanie drzewek i krzewów

Kolejną ważną czynnością, którą należy wykonać w ogrodzie w wiosenny czas jest przycięcie znajdujących się tam krzewów ozdobnych oraz poszczególnych drzewek. Należy zawsze dokładnie usunąć połamane gałęzie, te, które rosną do środka korony oraz te, które krzyżują się ze sobą.

Podczas przycinania należy dokładnie sprawdzać stan poszczególnych gałęzi. Te, które są zajęte chorobą bakteryjną należy przyciąć powyżej uszkodzeń. Na krzewach agrestu oraz porzeczek należy pozostawić tylko najsilniejsze gałęzie, a słabe gałązki należy przyciąć już pod koniec lutego.

Z kolei ogrodnicy hodujący w swoim ogrodzie rośliny kwitnące latem na pędach jednorocznych, takie jak: hortensję bukietową czy tawułę japońską, już wiosną powinni ściąć ich gałązki na wysokości około dwudziestu centymetrów od podłoża. Marzec to także doskonały miesiąc, aby zająć się także wrzosami z których trzeba odciąć zeszłoroczne kwiatostany.

Jeśli marzec jest ciepły to można także pozwolić sobie na
stopniowe usuwanie zimowych okryć z krzewów iglastych, drzew, hortensji, magnolii oraz róż. Pogoda w marcu jest bardzo zmienna, zatem każdy ogrodnik powinien zachować wyjątkową czujność i często sprawdzać pogodę, aby nie dopuścić podczas ewentualnych przymrozków do zniszczenia posiadanych roślin.