Odnowienie drzwi to skomplikowany proces, którego przebieg zależy od wielu różnych czynników, w tym – ich stanu technicznego. Jeśli drzwi są jedynie odrapane lub pęknięte, ich naprawa będzie w miarę opłacalna. Jeśli jednak ich struktura gnije, to ich kompleksowa restauracja będzie nieopłacalna.
Przygotowanie powierzchni i usuniecie farby
Jak odnowić stare drzwi? Prace warto rozpocząć od ich przygotowania, to jest wyciągnięcia z zawiasów i ułożenia na specjalnych koziołkach. Następnie należy przystąpić do usunięcia poprzedniej powłoki malarskiej. W łatwy sposób można to zrobić za pomocą opalarki i szpachelki. Dzięki opaleniu warstwy farby, usunięcie jej szpachlą będzie o wiele łatwiejsze. Można też skorzystać z tradycyjnego papieru ściernego, ale usuwanie nim farby jest bardzo czasochłonne.
Oczyszczanie i wyrównanie powierzchni
Następnym krokiem będzie dokładne oczyszczenie przygotowanej w ten sposób powierzchni. Najprawdopodobniej znajduje się na niej pył, który trzeba usunąć. Następnie należy dokładnie wyszlifować drewno (papierem ściernym lub szlifierką) i przystąpić do ewentualnego wyrównywania powierzchni, o ile rzecz jasna znajdują się w niej duże ubytki.
Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nakładać farbę. Jeśli powierzchnia drewna jest dobrej jakości, to można nałożyć lakier – dzięki niemu będzie można ją odsłonić i podkreślić jej naturalne piękno. Jeśli podczas oczyszczania drzwi decydujemy się na zastosowanie szlifierki do drewna, to wykonywane prace należy wykonać z uwzględnieniem szczególnej ostrożności.
Co z malowaniem?
Podczas malowania powierzchni restaurowanych drzwi, należy szczególną uwagę zwrócić na to, gdzie będą się one znajdować. Jeśli są to drzwi zewnętrzne, konieczne będzie zastosowanie powłok o podwyższonej odporności na oddziaływania pogodowe.
Nakładanie zewnętrznej powłoki zawsze należy poprzedzić odpowiednim zagruntowaniem warstwy surowego drewna. Dzięki temu nowa powłoka będzie się łatwiej trzymać na strukturze drzwi. Przy wyborze koloru farby warto pomyśleć o otaczającej ją aranżacji.
Jak dbać o elementy wykończeniowe?
Sama restauracja drzwi to nie wszystko. Równie istotne są zamontowane na nich elementy wykończeniowe, które najczęściej mają postać okuć. Przed przystąpieniem do odnowy drzwi należy je usunąć z ich powierzchni. Dopiero po zakończeniu renowacji należy je zamontować z powrotem, ale warto przy tym zwrócić uwagę na ich stan techniczny.
Uszkodzone i zardzewiałe okucia nie wpłyną korzystnie na strukturę drewna. Wręcz przeciwnie – spowodują one, że odnowiona powierzchnia znów może zostać uszkodzona. Dlatego w takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozostaje montaż nowych elementów wykończeniowych.
Podsumowanie
Kiedy warto poddać renowacji drzwi drewniane? Najlepiej wtedy, jeśli nie są one nadmiernie uszkodzone. W innych przypadkach renowacja sprawdza się wyłącznie w kontekście antyków lub drzwi stylizowanych o bardzo dużej wartości. Należy jednak pamiętać, że w tych przypadkach renowację warto zlecić specjalistom.