woodroom.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Budownictwo Dom

Rodzaje fundamentów czyli jak osiągnąć sukces

Decydując się na stawianie budynku trzeba mieć na uwadze wiele zmiennych, które mają wpływ na to jakie decyzje powinno się podjąć. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i właśnie pod tym kątem trzeba dobierać poszczególne elementy.

Rodzaje fundamentów

W pierwszej kolejności należy sprawdzić na jakim gruncie będziemy wylewali płytę fundamentów. Na tej podstawie dopiero można podjąć decyzję o doborze odpowiedniego rozwiązania.

Fundamenty dzielą się na:

– pośrednie – stosuje się je w przypadku niżej osadzonej warstwy nośnej gruntu. Czyli, jeśli teren, który wybraliśmy jest zbyt miękki i istnieje ryzyko. że budowla nie byłaby stabilna, wtedy przy pomocy odpowiedniej długości pali znajduje się odpowiednio bezpieczne miejsce na większej głębokości;

– bezpośrednie – stosuje się je w przypadku gdy gleba jest odpowiednio twarda i nie trzeba stosować dodatkowych elementów konstrukcyjnych aby zapewnić odpowiednie osadzenie dla budynku;

Najmniejszy błąd

Wybór odpowiedniego fundamentu to kluczowe zadanie i warto w celu określenia zainwestować w badania geotechniczne. Dzięki temu poznamy nośność gruntu. W innym przypadku, jeśli dobierzemy niewłaściwe rodzaje fundamentów, popełnimy błąd w sztuce budowlanej, którego naprawa może zdecydowanie podnieść koszt całej inwestycji.

Sytuacja w której trzeba poprawiać wykonaną pracę jest zła z wielu powodów, jednak najważniejsze to pieniądze oraz czas. Każda zmiana w wykonanym źle zadaniu wiązała się będzie z dużą ilością dodatkowego czasu, który wymagany będzie do odwrócenia szkód. Zatrudnienie pracowników oraz użycie kolejnych ilości materiałów budowlanych sprawia, że zdecydowanie rośnie koszt całego przedsięwzięcia.

Bez ryzyka

Mając w zamiarze budowanie domu na działce, której właściwości nośnych nie znamy nie warto próbować radzić sobie samemu. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem (a ostatecznie często i tańszym) jest skorzystanie z usług specjalistów. Zarówno w kwestii przeprowadzenia odpowiednich badań, jak i wylewania samych fundamentów. Profesjonalne betoniarnie przygotują odpowiednią mieszankę betonu towarowego, który będzie posiadał jasno określone właściwości. To zdecydowanie bezpieczniejsze i wygodniejsze rozwiązanie, niż próbowanie wykonania wszystkich prac we własnym zakresie.

Bez specjalistycznej wiedzy ciężko podjąć racjonalne decyzje. Wróżąc w ciemno, nie opierając się na miarodajnych pomiarach ryzykujemy utratę pieniędzy. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług zawodowców. Dzięki temu prace przebiegną dużo szybciej a my będziemy mieli świadomość oraz komfort psychiczny, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Niezależnie czy budujemy dom dla swojej rodziny czy docelowo na sprzedaż. Na pierwszym planie zawsze powinno być bezpieczeństwo. Oszczędzając na istotnych sprawach możemy doprowadzić do katastrofy budowlanej lub sytuacji, w której gotowa posiadłość będzie obarczona niezaplanowanymi właściwościami takimi jak nieszczelności oraz nieodpowiednie krzywizny. Warto zachować profesjonalizm.