Własny taras to marzenie wielu osób. Jeżeli posiada się dom, można je spełnić. Chyba nie ma nic przyjemniejszego niż spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, relaksowanie się z książką pod chmurką. Kiedy najlepiej zabrać się za budowę tarasu? Ile to będzie kosztowało? Jakie dodatkowe koszty trzeba uwzględnić? Poniżej garść podpowiedzi dla osób zainteresowanych tym tematem.
Budowa tarasu drewnianego
Taras może być zadaszony lub też może być to przestrzeń do wypoczynku pod gołym niebem. Jaka będzie ostateczna wizja tarasu, zależy tylko i wyłącznie od nas. Ważne, aby ładnie komponował się on z bryłą domu. Dlatego też najlepiej planować go jeszcze na etapie projektowania domu przez architekta. Ile metrów kwadratowych powinien mieć taras? Jeżeli tylko mamy taką możliwość, dobrze zdecydować się na dosyć duży. Wtedy część powierzchni może być pod dachem, a część nie. Sporo osób decyduje się na podzielenie prac na kilka etapów. Dzięki temu udaje się uniknąć bardzo dużych kosztów w jednym roku. Przykładowo, najpierw można wybudować tylko samą podłogę, a w kolejnych latach zrobić pergolę lub zadaszenie. Co ważne, sporo prac można wykonać samemu. Budowa tarasu drewnianego nie zawsze musi oznaczać, że będzie się do tego wynajmowało ekipę. Dzisiaj w sklepach można kupić gotowe tarasy do zamontowania. Nie jest to tak trudne i jeżeli ma się kogoś do pomocy, a także dysponuje się podstawowymi narzędziami, można zrobić to samemu. Co najbardziej wpływa na koszty budowy tarasu? Po pierwsze jego metraż. Po drugie sposób wykończenia. Wszystko zależy od tego, na jakie drewno się zdecydujemy. Powinno być ono specjalnie przygotowane, tak by warunki atmosferyczne mocno mu nie szkodziły. Mimo wszystko i tak trzeba się nastawić na to, że co kilka lat deski trzeba będzie odświeżyć i zaimpregnować na nowo.
Kiedy ruszyć z budową tarasu
Najlepszy czas na ruszenie z pracami to bez wątpienia wczesna wiosna. Oczywiście taras można budować też latem czy jesienią, jednak wtedy już zbyt długo nie skorzysta się z tej przestrzeni na świeżym powietrzu. Kto zatem chciałby mieć poczucie, że inwestycja szybko przynosi radość i spełnienie, powinien poczekać do wiosny. Warto pamiętać o tym, że samo wybudowanie tarasu to jeszcze nie wszystko. Zwykle tą przestrzeń chce się jakoś ładnie zaaranżować. Oznacza to dodatkowe wydatki na przykład na komplet mebli, na kwiaty i doniczki. Wbrew pozorom takie koszty wcale nie muszą być małe. Warto zatem dobrze rozpisać sobie budżet na taras i uwzględnić również takie cele. Może zrobić się z tego całkiem duża kwota. Ze względu na to, że taras powinien dobrze komponować się z bryłą domu, trzeba będzie w odpowiedni sposób go wykończyć. Może oznaczać to zakupienie drogich materiałów, które wcześniej znalazły się na elewacji. Jeszcze jedna sprawa to oświetlenie tarasu. Podsumowując, warto zrobić kosztorys, tak by ostateczna kwota, która zostanie wydana na budowę, nie przeraziła. Ruszenie z pracami w marcu lub na początku kwietnia wydaje się naprawdę dobrym pomysłem. Wtedy całą późną wiosnę oraz lato będzie można spędzać na ładnie zaaranżowanym tarasie.